AcasăStiriRanders HK a castigat titlul de campioana in Danemarca

Randers HK a castigat titlul de campioana in Danemarca

Viborg HK-Randers HK  25-31 (12-21)

Viborg HK, echipa la care evolueaza si  romanca Cristina Varzaru a fost invinsa in returul finalei campionatului Danemarcei, scor 26-31 de catre Randers HK, dupa ce in tur, Viborg  s-a impus la un singur gol diferenta, scor 31-30.Astfel, Randers HK a castigat titlul in Danemarca, asigurandu-si calificarea direct In grupele Champions League.

Viborg HK a inceput de repriza dezastruos, echipa Cristinei Varzaru fiind condusa in minutul  13 cu 4 goluri diferenta, scor 5-9, moment in care antrenorul Viborgului,  Martin Fruelund Albertsen a cerut time-out. Viborg s-a apropiat de Randers  in minutul 17, scor 7-9,  dupa un gol marcat de Cristina Varzaru, dar finalul reprizei a fost perfect pentru Randers, iar la pauza Viborg se vedea condusa cu 9 goluri diferenta, scor  12-21. Gazdele a inceput la fel de prost si partea a doua a meciului,  iar Randers HK s-a desprins si la 10 goluri, scor  14-24 (min 38). In final, Randers s-a impus la 6 goluri diferenta pe tabela de marcaj, scor 31-25, reusind sa castige pentru a doua oara consecutiv titlul in Danemarca.

Viborg HK:  Maria Fisker 5, Johanna Ahlm  5, Mouna Chebbah 4, Rikke Skov 3, Isabelle Gulden 3, Pernile Holst  Larsen 2, Cristina Varzaru 2, Grit Jurack  1, Camilla Mikkelsen  1.

Randers HK:  Veronica Cuadrado 6, Katrine Fruelund 6,  Gitte Andersen 5, Susan Muller 5, Nina Worz 4, Berit Kristensen 2, Mie Augustesen 2, Mette Melgaard 1.

In finala mica a campionatului Danemarcei, dupa ce Mitjylland s-a impus in tur cu 26-24, Team Tvis Holstebro nu a reusit sa intoarca rezultatul, invingand pe FC Mitjylland la doar un gol diferenta, scor 27-26, iar Mitylland va reprezenta Danemarca in Cupa Cupelor in sezonul viitor.

Team Tvis Holstebro-FC Mitjylland 27-26 (10-12)

Team Tvis Holstebro: Ann Grete Norgaard  11, Ana Lorper 5, Rut Jonsdottir 3, Louise Burgaard 2, Kristina Kristiansen 2, Katrine Heidahl  1,  Iwona  Niedzwiedz –Cecotka 1, Mette Gravholt  1, Lisette Zeigermann 1,  Thorey  Rosa  Stefansdottir  1

FC Mitjylland:  Linnea Torstenson 8, Gitte Brogger  Led  4, Line Jorgensen 3, Trine Troelsen 3, Nycke Groot  3,  Susan Thorsgaard 2, Laerke Moller 2, Trine Jensen.